Medyum Bodrum

ASTROLOJİ NEDİR?

Astroloji Bir Bilim Dalıdır

Astroloji nedir, sorusunun yanıtını herkes biliyor ayrıca klişe haline gelmiş sözlük anlamlarından kurtulmamız gerekiyor.

Astroloji'nin klişe açıklaması nedir dersek, gezegenlerin, yıldızların ve uzay haritasındaki değişkenlerin insanların üzerindeki etkisini yorumlayan bir bilim dalıdır.

Bizim için önemli olan kısmı ise, elbetteki bilim dalı olmasıdır. Arada bazı insanlar çıkıp, bunun bir bilim dalı olmadığından bahsediyorlar ancak bu insanlara inananlar, yüzyıllardır astroloji sayesinde dünyadaki yaşam akışının nasıl değiştiğini göremiyorlar. Şöyleki, yüzyıllar öncesinden çizilmiş uzay haritalarından tutunda, gezegen dizilişleri ve yıldızların konumlarına kadar bu bilim dalı neredeyse kusursuz görevini yapmıştır. Asıl düşünce şu olmalı, uzaydaki yıldızların, gezegenlerin ve sistemlerin değişimlerinden, dünya'daki doğal koşulların değişmesi ve hayvanların bile hareketlerini etkilemesi gözlemlenirken, insanoğlunun etkilenmemesi düşünülebilir mi?

Elbette, doğadaki en hisli yaşayan varlıklardan biri olan insan farkında olarak veya olmayarak her türlü değişimlerden etkilenebilir. Daha doğrusu, bu tip olaylardan etkilenmesi beklenen yegane varlık insandır diyebiliriz.

Yanlız karıştırılmaması gereken önemli konu ise, Astroloji kader değildir. Çoğu insan Astroloji ile kaderi birbirine karıştırmaktadır. Halbuki, bahsedilen kader bile, çoğu zaman insanın kendi elinde şekillenen alın yazısıdır. Astroloji ise aslında insanlara yol gösterme amaçlıdır. Özellikle gezegenler ve doğa üstü diyebileceğimiz uzay değişiklerinin, doğum haritasından yola çıkılarak insanları ne yönde etkileyebileceğini yüzyıllardır birikmiş bilgilerin yorumlanmasından ibarettir. Konuyu daha açmak gerekirse, anlamlı bir örnekleme ile anlatacağım.

İstatistik nedir, ne işe yarar önce bunu iyi bilmek gerekiyor ve istatistikler nerelerde kullanılıyor?

İstatistik, belli amaçlar için verileri toplayarak, tablo ve grafik şeklinde özetleme, çıkan sonuçları bu verilerle yorumlama, yine bu sonuçların güven derecelerini belirtme, örneklerden ortaya çıkan sonuçları topluluk için genelleyen matematiksel bir bilimdir. Daha düne kadar istatistiği bile bir bilim olarak görmeyenler vardı ve günümüzde istatistikler sayesinde anne karnındaki bebeğin sakat doğma riskini bile hesaplayabilme yeteneğine sahibiz.

Şimdi Astroloji ile ne alakası var diyenler insanlar vardır. Aslında çok alakası var, nasıl mı? Buyrun ozaman;

İstatistik hayatımızın her noktasında kullanılan bir bilim olarak, siyasetten tutunda toplum yaşam risklerini bile hesaplama da kullanılmaktadır. Ama bu yazıyı okuyanlara daha can alıcı bir noktadan, sağlık alanındaki istatistikten bahsederek Astroloji'nin ne denli gerçekçi olduğunu anlatmış olacağım. Sağlık alanında, istatistik kurumu en ciddi şekilde işletilmektedir. Özellikle üniversite hastanelerinde zorunluluktur. Bu istatistikler alınırken mesela Türkiye'deki veya Dünyadaki diye daha geniş bir yelpazeye ulaşılabilir. İstatistikte, çoğunluk önemlidir, bu çoğunlukta zamanla oluşan bir birikimdir.

Hamile kalan bir anne adayı hastaneye gider, kan tahlilleri gibi çeşitli tahliller verir, bu tahlil sonuçlarına ve ultrason görüntülerine göre doktor anne adayına, kan değerleri böyle olan bir annenin ve ultrason görüntülerine göre bebeğin ense kalınlığı ve ense saydamlığına göre bebeğin düşme riski, sakatlık riski veya anormalliklerin olabileceği yönünde kanıya vardığına söyler. Peki bu kanıya vardıran etkenlerden birinin istatistikler olduğunu biliyor musunuz? Yıllar içinde gebelerden biriktirilen sonuçların istatistiklenmesi sonucunda varılan bir kanıdır bu...

Anne adayının eline bir sonuç kağıdı verilir, çoğunlukla şu yazar, "aynı veriye sahip 12.500 (rakam temsilidir) kadından 2 kadının bebeğinde anormalliğe rastlanmıştır. 12.498 kadının gebelik seyirleri normal devam etmiştir". Elbette istatistik kesin sonuçlar değildir, sadece risk derecesini belirlemekte kullanılır. Olaya şöyle bakalım yukarıdaki değerlere sahip bir kadının kendinden önceki aynı değere sahip olanların nelerle karşılaştığını görmüş oluyor. Ya bu istatistik şöyle olsaydı. "Aynı veriye sahip 12.500 kadından 12.000 kadının gebelikleri ve bebeklerinde anormalliklere rastlanmıştır." Bu sizce'de panik yapmak için yeterli olmaz mı? Daha ciddi şekilde konunun üzerine eğilmez misiniz?

Şimdi gelelim Astroloji'ye!.. Hala ne alaka diyenleriniz var mı bilmiyorum ama yukarıda verdiğim örnekte, daha yeni yeni istatistik verileri ile insanlar yönlendirilirken, yüzyıllardır gezegenlerin ve uzay'ın insanlar üzerindeki etkilerini ölçen, gözlemleyen ve istatistik tutan bir bilim dalının ne kadar önemli olabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Şimdi aradaki alakayı anlayabilenlere şunu söylüyorum, aynı istatistikler gibi Astroloji'de kesin ve kati sonuçlar vermeyebilir ama aynı o istatistikler gibi insanları yönlendirebilir. Özellikle, duyguları değişken olan insanlar için, etkilenecekleri olayları sıralamak ve gerektiğinde kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini söylemek, olumsuzluklar olabileceğini ama üstesinden gelmek için güçlü olmaları gerektiğini, sevdikleriyle beraber olmalarının zor günlerin üstesinden gelebilmelerini kolaylaştıracağının vurgulanması Astrolojinin öngörülerindendir.

İnsanlar hayatlarını yönlendirmeye çalışırken, ufakta olsa bir katkı görmek istiyorsa bu katkıyı Astroloji'den alabilir diyoruz.


Bodrum / MUĞLA - Medyum Dilek


İlgili Video
Arama Kelimesi
Astroloji Nedir
Medyum Dilek
Medyum Dilek

Anlayışın, Zekanın ve Hislerin Yoğun Olduğu Yerde, Herşey Anlam Kazanır...

Medyum Dilek

Tarot kartları, ruhsal gelişimimizi tamamlarken yaşamın tüm ayrıntıları göz önünde tutularak tasarlanmıştır.

Medyum Dilek

Kahve Falı Başta Türkiye olmak üzere özellikle Müslüman ülkelerde çok geçerli bir fal şeklidir.